اشتباه‌ هایی درمورد استفاده از دستکش آشپزخانه

اشتباه‌ هایی درمورد استفاده از دستکش آشپزخانه

شستن ظرف‌ها از گذشته‌های دور همیشه جزو دغدغه‌های زنان بوده است و تا آن زمان کسی نمی‌دانست که مایع‌های ظرفشویی می‌توانند به پوست دست آسیب برسانند اما با گذشت زمان و پیشرفت علم محققان به این نکته پی بردند که مایع ظرفشویی به دلیل دارا بودن ترکیبات شیمیایی خطرناک می‌تواند باعث بروز انواع بیماری‌های پوستی شود.

در ابتدا پزشکان و متخصصان به افراد جامعه توصیه می‌کردند که قبل از شستن ظرف‌های کثیف با مایع ظرف‌شویی حتماً از دستکش‌های آشپزخانه استفاده کنند تا مایع ظرف‌شویی با دستان تماسی نداشته باشد. امیدوارم شما جزو افرادی نباشید که بعد از خوردن غذا شستن ظرف‌های غذا را بر عهده دیگران به خصوص مادر خانواده می‌گذارید چون در هیچ قانونی شستن ظرف‌ها را بر عهده زنان به ویژه مادر خانواده نگذاشته است.

بعضی از افراد گمان می‌کنند که چون تعداد ظرف‌های کثیف کم است پس نیازی به استفاده از دستکش نیست اما هیچ فرقی ندارد و به محض برخورد مایع ظرفشویی با پوست انسان تاثیرات منفی خود را برجای می‌گذارد. همچنین باید هر دو دستکش‌ها را در دست کرد و نباید به یک دستکش اکتفا کرد تا بتوان به راحتی از هر دو دست برای شستن ظرف‌ها استفاده کرد.

حتماً در تمام تبلیغات انواع مایع‌های ظرفشویی دیده‌اید که تلاش می‌کنند تا به مخاطبان خود بفهمانند که مایع ظرفشویی آنها مشکلی برای پوست دست به وجود نمی‌آورد و مدام می‌گویند که می‌توانید بدون دستکش‌های آشپزخانه ظرف‌ها را بشویید و مایع ظرفشویی آنها بی‌خطر است اما این تنها حقه‌ تبلیغاتی است تا بتوانند شما را برای خریدن مایع ظرفشویی راضی کنند اما گول این حرف‌ها را هرگز نخورید چون در صورت بروز بیماری‌های پوستی بر اثر همان مایع ظرفشویی، مسؤولیتی را برعهده نمی‌گیرند.

در تمام ترکیب‌های شوینده‌ها اعم از مایع ظرفشویی، مایع و یا پودر لباسشویی و سفید کننده‌ها در تمام این موارد ذکر شده از اسید برای درست کردن آنها استفاده می‌کنند تا اسید بتواند ما را در شستن ظرف‌های کثیف یاری کند ولی اگر بدانید که این اسید چه بلایی بر سر پوست دست می‌آورد دیگر هیچ گاه بدون دستکش دست به شوینده‌ها نمی‌زنید. اسید موجود در تمام شوینده‌ها و به خصوص مایع ظرفشویی به محض برخورد با پوست دست تمام منافذ پوست دست را می‌بندد و به راحتی اجازه می‌دهد تا پوست دست دچار انواع بیماری‌های قارچی و عفونی شود. بنابراین قبل از استفاده از دستکش از دو لایه بودن دستکش مطمئن شوید تا اسید نتواند به پوست دست آسیب برساند و کسانی که پوست دست آنان به دستکش‌های پلاستیکی حساسیت نشان می‌دهد می‌توانند قبل از دست کردن دستکش یک دستکش نخی به دست کنند.

اما تنها مایع ظرفشویی نیست که می‌تواند باعث آسیب رسیدن به پوست دست شود بلکه کسانی که مدام مجبور هستند تا به ادویه‌ها دست بزنند باید از دستکش آشپزخانه استفاده کنند زیرا ادویه‌ها پس از اینکه چندین بار به پوست دست برخورد کنند پوست دست را دچار حساسیت و خارش می‌کنند. مواد غذایی مانند گوجه فرنگی، فلفل، آب مرکبات، سیر، پیاز، تربچه و آناناس می‌توانند باعث ایجاد حساسیت پوست دست شوند. از این رو، همیشه قبل از دست زدن به این مواد غذایی از دستکش آشپزخانه استفاده کنید تا نتوانند به پوست شما آسیب برسانند. استفاده از دستکش‌های آشپزخانه برای شستن و پاک کردن گوشت، مرغ و ماهی الزامی است زیرا ممکن است این گوشت‌ها ناقل بیماری باشند و در حین شستن و پاک کردن بدون دستکش از راه پوست دست ویروس‌ها به شما سرایت کنند.