آنـچـه بـایـد دربـاره دسـتـکـش بـدانـیـد

آنـچـه بـایـد دربـاره دسـتـکـش بـدانـیـد

پوشیدن دستکش برای محافظت از پوست دست‌ها در روزهای گرم و آفتابی سال لازم است. در این مطلب ابتدا به اثرات آفتاب بر روی پوست دست و بعد به نکته‌هایی ساده و کاربردی درباره دستکش تابستانی اشاره کرده‌ایم...

● نور آفتاب و لکه‌های قهوه‌ای‌رنگ پشت دست

لکه‌هایی که به آنها «سولارلنتایگو» یا «لنتیگوهای آفتابی» می‌گوییم، همان لکه‌های قهوه‌ای رنگی هستند که از میانسالی به بعد پشت دست خیلی از افراد ظاهر می‌شوند و زیبایی دستان آنها را تحت‌تاثیر قرار می‌دهند. در گذشته به این لکه‌ها، «لیوراستاک» یا «لکه‌های ناشی از کبد» هم می‌گفتند. به عبارت ساده‌تر در زمان‌های قدیم، وجود لکه‌های قهوه‌ای‌رنگ پشت دست را نشانه اختلال در کارکرد کبد می‌دانستند در صورتی‌که عامل اصلی ایجاد این لکه‌ها در درجه اول افزایش سن و سپس برخورد مستقیم اشعه فرابنفش نورخورشید با پوست پشت دست است.

● نور آفتاب و پیری پوست پشت دست

اشعه فرابنفش نورخورشید از مهم‌ترین عوامل پیرشدن زودرس پوست دست‌ها هم محسوب می‌شود. به همین دلیل پوست دست تمام افرادی که ساعت‌های زیادی را در معرض نورآفتاب قرار می‌گیرند و در برابر آفتاب هیچ محافظتی از پوست دستان خود نمی‌کنند،‌ زودتر از سایر افراد پیر، چروکیده و خشک می‌شود. امروزه می‌توان با روش‌های علمی و جراحی‌های زیبایی، پوست صورت افراد را جوان‌تر، شاداب‌تر و زیباتر کرد. ممکن است شخصی این جراحی زیبایی را انجام دهد و پوست صورتش جوان‌تر شود ولی اگر به زیبایی دست‌های خود اهمیت ندهد و بدون استفاده از پوشش‌های مناسب فیزیکی یا شیمیایی، دستان خود را در معرض تابش مستقیم نورآفتاب قرار دهد، نداشتن تطابق بین پوست صورت و دستان ظاهری نامطلوب به او خواهد داد پس تمام کسانی که به زیبایی و جوانی پوست خود اهمیت می‌دهند، نباید از سلامت و زیبایی پوست دست‌هایشان هم غافل شوند.

● دستکش، بهترین محافظ پوست دست‌ها

یکی از ساده‌ترین راه‌های محافظت از پوست دست‌ها در برابر اشعه‌های مضر آفتاب و پیشگیری از ابتلا به پیری زودرس و ایجاد لکه‌های قهوه‌ای در پوست این ناحیه از بدن در روزهای گرم و آفتابی سال، استفاده از دستکش‌های نخی موجود در بازار است. البته مصرف کرم‌های ضدآفتاب برای محافظت از پوست دست‌ها هم می‌تواند بسیار مفید و موثر باشد. به تمام کسانی که مجبورند در ساعت‌های بین ۹ صبح تا ۴ بعدازظهر از منزل خارج شوند، توصیه می‌شود تا می‌توانند از مکان‌های سایه رفت‌وآمد و از دستکش نخی، کلاه لبه‌دار و کرم ضدآفتاب استفاده کنند. کرم ضدآفتاب معمولا باید ۲۰ دقیقه پیش از خروج از منزل روی پوست دست و صورت مالیده و هر ۲ تا ۳ ساعت یک بار تمدید شود. استفاده از کرم‌های ضدآفتاب فیزیکال برای محافظت از پوست دست‌ها بیشتر از انواع دیگر کرم‌ها توصیه می‌شود چون درصد محافظت این کرم‌ها از پوست در مقایسه با ضدآفتاب‌های شیمیایی بیشتر است. پوشیدن دستکش برای برخی افراد مانند راننده‌ها برای محافظت بیشتر از پوست دست‌هایشان ضروری است.

● ویژگی‌ های یک دستکش خوب

دستکش خوب باید:

از جنس پارچه نخی باشد تا از ایجاد درماتیت‌های تماسی و مشکلات پوستی در فرد جلوگیری شود.

بافت متراکمی داشته باشد تا مانع نفوذ اشعه فرابنفش نورآفتاب از طریق الیاف پارچه به پوست دست‌ها شود.

رنگ روشنی مانند سفید داشته باشد تا حرارت کمتری تولید کند و دست‌ها را گرم نکند.

● دستکش توری نپوشید

دستکش‌های توری که برخی خانم‌ها علاقه زیادی به پوشیدن آنها دارند، بافت متراکم و مناسبی ندارند و میزان حفاظت آنها از پوست دست در برابر نور آفتاب از نصف هم کمتر است. این دستکش‌ها بیشتر جنبه تزئینی و زیبایی دارند و پوشیدن آنها برای حفظ دست‌ها از اشعه‌های مضر آفتاب نوعی کلاه گذاشتن سر خود است.

● ۱۱ نکته مهم درباره دستکش

۱. اگر سطح دستکش‌های نخی پس از یکی دوبار استفاده یا شستشو، صاف‌بودن خود را از دست دادند و به اصطلاح «دون دون» شدند و پرز دادند، می‌توانید آنها را روی یک سطح سفت و صاف پهن کنید و با تیغی تیز، پرزهای کرکی را جدا کنید.

۲. اگر آستین لباس یا مانتوی شما کمی کوتاه است و نمی‌خواهید اشعه‌های مضر نورآفتاب آسیبی به پوست دستتان بزند یا رنگ آن را عوض کند، می‌توانید از دستکش‌های ساق‌بلند استفاده کنید.

۳. اگر گوشی تلفن‌ همراه‌تان لمسی است و نمی‌توانید در حالی که دستکش به دست دارید از آن استفاده کنید، کمی درز کنار انگشت سبابه دستکش را باز کنید تا مشکلی برای استفاده از تلفن‌همراهتان نداشته باشید.

۴. اگر با دست‌های آلوده مجبور به پوشیدن دستکش هستید، حتما به محض رسیدن به منزل دستکش‌ها را بشویید تا دفعه بعد که می‌خواهید با دست‌های تمیز دستکش‌های خود را بپوشید، دست‌هایتان آلوده نشود.

۵. دستکش‌ها در تماس با اشیاء آلوده می‌شوند بنابراین از قرار دادن آنها در کمد لباس‌ها و کنار لباس‌های تمیز خودداری کنید. به‌هیچ‌وجه دستکش‌های آلوده را داخل جاجورابی یا کنار لباس‌های زیر نگذارید زیرا باعث انتقال آلودگی و بیماری خواهدشد.

۶. حتما هنگام رانندگی در روزهای گرم و آفتابی سال از دستکش نخی استفاده کنید تا پوست دستتان نسوزد یا در اثر تماس زیاد با نورآفتاب، خشک و حساس نشود.

۷. اگر اگزما دارید یا پوست دست‌هایتان بیش از حد خشک است، حتما پیش از پوشیدن دستکش از کرم‌های نرم‌کننده با پایه آب یا چربی کمک بگیرید.

۸. از آنجا که دستکش‌های نخی تابستانی کش نمی‌آیند و اندازه‌های استاندارد و مشخصی دارند، هنگام خرید دستکش دقت کنید اندازه مچ یا انگشتان آن درست اندازه دستتان باشد تا هنگام پوشیدن آنها احساس فشرده شدن عضلات دست سراغتان نیاید.

۹. تماس مستقیم و مداوم با نورآفتاب باعث خشک و شکننده شدن ناخن‌ها هم می‌شود. پوشیدن دستکش در روزهای آفتابی علاوه بر محافظت از پوست دست می‌تواند ناخن‌ها را هم از شر اشعه‌های مضر آفتاب دور نگه دارد.

۱۰. از آنجا که معمولا تعریق پوست در روزهای گرم سال بیشتر اتفاق می‌افتد، بهتر است دستکش‌های تیره و رنگی دستتان نکنید و فقط دستکش‌هایی با رنگ‌های سفید یا کرم برای محافظت از پوست دستتان بپوشید. تعرق زیاد باعث ایجاد تماس بیشتر بین پوست دست و رنگ‌های صنعتی و گاهی نامرغوب و بی‌کیفیت موجود در دستکش‌ها می‌شود و ممکن‌است عوارضی مانند حساسیت، قرمزی، التهاب و خارش داشته باشد.

۱۱. بهترین دستکش‌های تابستانی، از پارچه‌های نخی و بدترین جنس آنها هم پارچه‌های صناعی و پلاستیکی هستند. اگر دستکش‌هایی از جنس مواد صناعی به دست کنیم، در ساعت‌هایی از روز که دستمان بیشتر عرق می‌کند، این مواد با پوست بدن در تماس مستقیم قرار می‌گیرند و احتمال ایجاد واکنش پوستی در افرادی که به چنین موادی حساسیت دارند، دور از انتظار نخواهد بود.